Junior Classical League State Forum Results

It gives us great pleasure to announce the results of our JCL State Forum trip.  The students did a fantastic job, representing The Geneva School well in their performance and participation in the academic, creative, and athletic contests that they entered both individually and as various teams.  They competed against over 1,100 students from 50+ schools in the state of Florida; so a top-ten finish in any category is therefore remarkable.  We had 42 students from grades 6 through 12 placing in multiple categories.  Congratulations to our classics students and their teachers on their achievements!

Special thanks go to the ten parent and family chaperones, without whose work this trip would not have been such a great success!

 

FJCL State Forum Results

Zachary Andreasen: 5th place in History of the Roman Empire (Level Adv.); 8th place in History of the Roman Republic (Level Adv.); 10th place in Greek Language;
Mackenzie Blais: 3rd place in IV Square (5-9); 8th place in PMAQ (Level ½);
Caleb Bravo: 3rd place in Greek Language; 9th place in History of the Roman Republic (Level Adv.); 9th place in Mythology (Level Adv.);
Laura Bravo: 2nd place in Paintings (Level 10-12); 2nd place in Marathon (Girls, Senior);
Jarrett Brodrecht: 8th place in Geography (Level Adv.);
Riley Cashon: 1st place in Greek Language; 3rd place in Greek Derivatives (Level Adv.); 7th place in Greek Literature (Level Adv.);
Brian Cavanagh: 5th place in Latin Reading Composition, Prose; 5th place in Open Certamen (Level Adv.); 7th place in Latin Derivatives (Level Adv.);
Aubrey Clark: 2nd place in Latin Derivatives (Level I);
Oliver Clark: 6th place in History of the Roman Empire (Level ½); 6th place in Models (Level 5-9);
Catherine Collins: 2nd place in Mythology (Level ½); 7th place in Pentathlon (Level ½); 7th place in Open Certamen (Level I);
Lydia Faith: 4th place in Mythology (Level ½); 4th place in Pentathlon (Level ½);
Kiri Forrester: 1st place in Textiles (Level 10-12); 2nd place in Open Certamen (Level Adv.); 7th place in Heptathlon (Level Adv.);
Moira Forrester: 10th place in Heptathlon (Level II);
David Gonzalez: 7th place in Open Certamen (Level II); 8th place in Hellenic History (Level II); 9th place in Heptathlon (Level II);
Jack Graham: 5th place in Decathlon; 5th place in Latin Derivatives (Level Adv.); 7th place in Latin Vocabulary (Level Adv.);
Lauren Lemieux: 1st place in Costumes (Female, 5-9); 3rd place in Customs (Level ½);
Anna Mages: 8th place in Hellenic History (Level II); 8th place in Illustrated Notebook (5-9);
Max Major: 5th place in Greek Language; 9th place in Hellenic History (Level II); 10th place in Greek Derivatives (Level II);
Savannah Mathias: 7th place in Customs (Level ½); 8th place in Pentathlon (Level ½);
Pippa Maughan: 7th place in PMAQ (Level ½); 7th place in Bellum Aquae; 8th place in Open Certamen (Level I);
Brett Paul: 3rd place in Greek Literature (Level Adv.); 4th place in Greek Language; 5th place in Greek Derivatives (Level Adv.); 5th place in Mystery Test; 7th place in Open Certamen (Level Adv.);
Kristen Paul: 3rd place in Dramatic Interpretation (Level II, Female); 4th place in Hellenic History (Level II); 6th place in Open Certamen (Level II);
Sarah Paul: 10th place in Dramatic Interpretation (Level I, Female);
Tabitha Petrak: 2nd place in Dramatic Interpretation (Advanced Poetry, Female); 3rd place in Open Certamen (Level Adv.);
Bree Pollack: 2nd place in Dramatic Interpretations (Level I, Female); 5th place in Customs (Level I);
Ellis Pollard: 6th place in Drawings (5-9);
Cooper Reid: 1st place in Open Certamen (Level I); 7th place in Pentathlon (Level I);
Noah Reid: 5th place in Latin Grammar (Level ½); 6th place in Game-Design and -Construction (5-9);
Abby Rudolph: 3rd place in Maps (10-12); 4th place in Hellenic History (Level Adv.);
Brecken Slockett: 4th place in Customs (Level ½); 4th place in Shuttle Run (Girls, 5-9); 10th place in Posters (5-9);
Sarah Stander: 10th place in Latin Vocabulary (Level I);
Mercia Steinborn: 4th place in Drawings (5-9); 8th place in Latin Vocabulary (Level ½);
Joe Swain: 1st place in Customs (Level I); 4th place in PMAQ (Level I);
Zachary Vargas: 2nd place in Hellenic History (Level I);
Ryleigh Wallace: 4th place in Open Certamen (Level Adv.);
Charles White: 8th place in Pentathlon (Level I);
Martin White: 2nd place in Marathon (Boys, 5-9);
John Wiechart: 3rd place in Bellum Aquae

TEAM PERFORMANCES
Agon Team α 2nd

Riley Cashon (Captain)
Caleb Bravo
Brett Paul
Abby Rudolph

Team β 6th

Zachary Andreasen (Captain)
Max Major
Zachary Vargas
John Wiechart

Impromptu Art 5th

Laura Bravo
Kiri Forrester
Moira Forrester
Anna Mages
Tabitha Petrak
Bree Pollack

Junior Division Sweepstakes
Academic 4th
Creative 4th
Ludi 4th
Overall 4th
Senior Division Sweepstakes
Ludi 8th
Overall 20th

The Geneva School
The Geneva School
February 27, 2021
  • Archery OAS Competition

    Date: February 27, 2021 - February 27, 2021
    Time: 8:00 am- 4:00 pm
    See more details

March 1, 2021
  • US Schedule A

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • LSC Chapel

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 8:25 am- 8:42 am
    See more details

  • Varsity Tennis Home Match vs. Trinity Prep***

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 3:30 pm- 5:30 pm
    See more details

  • MS Boys Baseball Away Game vs. Trinity Prep

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 4:30 pm- 6:30 pm
    See more details

  • 8th Gr - Common Arts Trip Parent Meeting

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 7:00 pm- 8:00 pm
    See more details

March 2, 2021
  • US Schedule B

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • Varsity Softball Home Game vs. OCP

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 4:00 pm- 6:00 pm
    See more details

  • Varsity Baseball Home Game vs. TMA***

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 4:00 pm- 7:00 pm
    See more details

March 3, 2021
  • US Schedule C

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • USC Chapel (Lent)

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 9:35 am- 10:20 am
    See more details

  • Brioso Choir

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 3:30 pm- 4:30 pm
    See more details

  • Stitch Lab

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 3:30 pm- 4:30 pm
    See more details

  • Merely Players Spring Production

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 7:00 pm- 9:00 pm
    See more details

February 27, 2021
  • Archery OAS Competition

    Date: February 27, 2021 - February 27, 2021
    Time: 8:00 am- 4:00 pm
    See more details

March 1, 2021
  • US Schedule A

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • LSC Chapel

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 8:25 am- 8:42 am
    See more details

  • Varsity Tennis Home Match vs. Trinity Prep***

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 3:30 pm- 5:30 pm
    See more details

  • MS Boys Baseball Away Game vs. Trinity Prep

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 4:30 pm- 6:30 pm
    See more details

  • 8th Gr - Common Arts Trip Parent Meeting

    Date: March 1, 2021 - March 1, 2021
    Time: 7:00 pm- 8:00 pm
    See more details

March 2, 2021
  • US Schedule B

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • Varsity Softball Home Game vs. OCP

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 4:00 pm- 6:00 pm
    See more details

  • Varsity Baseball Home Game vs. TMA***

    Date: March 2, 2021 - March 2, 2021
    Time: 4:00 pm- 7:00 pm
    See more details

March 3, 2021
  • US Schedule C

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 12:00 am- 11:59 pm
    See more details

  • USC Chapel (Lent)

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 9:35 am- 10:20 am
    See more details

  • Brioso Choir

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 3:30 pm- 4:30 pm
    See more details

  • Stitch Lab

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 3:30 pm- 4:30 pm
    See more details

  • Merely Players Spring Production

    Date: March 3, 2021 - March 3, 2021
    Time: 7:00 pm- 9:00 pm
    See more details

Recent Stories from Geneva's Blog

In Praise of Sports

Dear Geneva Community:

When I talk with prospective parents about Christian classical schooling, …

TGS Introduces Julia Ingler – New Girls Basketball Coach

Julia Ingler started playing basketball at the age of five in Coral Springs, Florida. Upon moving …

TGS Introduces Bill Cashman (New Track & Field Coach)

Coach Cash, as a lot of kids call him, joins Geneva’s coaching staff as the varsity track and field …

TGS Introduces New Boys Varsity Soccer Coach

Eddie Jimenez grew up in Miami, Florida, playing for Kendall Soccer Club where he won three state Fl…